Jak poprawnie wypełnić PIT-28 z darmowym programem PIT
Trzeba pamiętać, że nieterminowe rozliczenie się z podatku lub złożenie błędnie wypełnionej deklaracji, może skutkować karą w postaci mandatu pieniężnego. Dlatego ważne jest, aby sprawy związane z podatkiem zamknąć w odpowiednim czasie i w odpowiedni sposób, który zagwarantuje pewność, że nasza deklaracja nie zawiera błędów. Aby szybko i łatwo rozliczyć się przez Internet można skorzystać z darmowego programu do rozliczania PIT.
Dla kogo program PIT?
Darmowy program PIT 2024 przyda się i pomoże wszystkim podatnikom chcącym skorzystać z szybkiego, prostego i darmowego rozwiązania. Najważniejszą zaletą jaką posiada dobry program PIT, jest wbudowany system, dokonujący wszystkich obliczeń za podatnika oraz kreator rozliczenia, który jak ekspert od pomocy w wypełnianiu zeznania podatkowego, zadaje użytkownikowi kolejne pytania i wskazuje na informacje, jakie użytkownik powinien podać, aby wypełnić swój PIT-28. Korzystając z pomocy takiego kreatora w programie, mamy pewność, że wprowadziliśmy wszystkie potrzebne dane, a obliczenia wykonane przez komputer eliminują szanse ludzkiego błędu w tym obszarze. Dodatkowo nie przegapimy możliwych ulg i odliczeń.
Lepiej niż księgowa
Fakt, że taki program jest całkowicie bezpłatny, również jest atutem i przewagą nad płatną konsultacją z ekspertem księgowym. Jako, że program jest darmowy, nie ma konieczności wykupowania licencji, z którego będziemy korzystali jeden raz w roku. Program jest napisany w taki sposób, by nawet dla kogoś, kto pierwszy raz rozlicza się z Urzędem Skarbowym nie stanowiło to żadnego problemu. Przede wszystkim postawiono na jasny prosty przekaz w postaci komunikatów i okienek z wyjaśnieniem w które pole należy przepisać konkretną pozycję.
To łatwiejsze niż myślisz
Rozliczanie się z urzędem jeszcze nigdy nie było tak proste! Bardzo przejrzyste menu, jak również uproszczony schemat wypełniania formularza PIT powodują, że nikt nie będzie miał z tym większych problemów. Dlatego jeśli masz dosyć płacenia ekspertom z biur rachunkowych za wypełnienie Twojego PIT-u to zeznanie za 2024 rok będziesz mógł wypełnić i złożyć samodzielnie.
Same zalety
Śmiało można stwierdzić że takie proste rozliczenie PIT-37 skutkuje oszczędnością czasu, jaki trzeba zaangażować dla tej czynności. Bardzo dużo osób odkłada to zadanie na ostatnią chwilę, ponieważ nie chce im się spędzać pół dnia na wypełnianiu i analizowaniu poprawności całego formularza. Stąd też wraz z końcem kwietnia można będzie się spodziewać kolejek w Urzędzie Skarbowym. Na to również jest rozwiązanie. Wystarczy, że ktoś zdecyduje się na złożenie deklaracji PIT-28 przez Internet – korzystając z usługi e-Deklaracje Ministerstwa Finansów. Dzięki temu, bez konieczności wychodzenia z domu, można będzie wypełnić formularz oraz wysłać do swojego urzędu skarbowego. W odpowiedzi zwrotnej otrzymamy informacje, że PIT został już przekazany do właściwego urzędu, a następnie że został on zatwierdzony. Jest to więc prosty sposób na to, by szybko i z łatwością rozliczyć się z fiskusem, a tym samym znacznie szybciej otrzymać nadpłatę podatku. Można będzie więc mieć z tego podwójną korzyść. Koniecznie należy wziąć to pod uwagę, oraz poinformować znajomych.
Jaki formularz wybrać
Warto zadać sobie też pytanie jaki rodzaj formularza powinniśmy wypełnić i złożyć? Jeśli Twoim właściwym formularzem nie jest PIT-28 dla ryczałtu ewidencjonowanego, to może najczęściej składana deklaracja rozliczenia rocznego, jaką jest PIT-37, dotyczący zeznania o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty w danym roku podatkowym.
PIT-37 – najpopularniejsza deklaracja
PIT-37 jest formularzem przeznaczonym dla podatników, którzy w roku podatkowym uzyskali przychody ze źródeł położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wyłącznie za pośrednictwem płatnika i przychody te podlegały opodatkowaniu na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej. Według informacji podanych w formularzu, rozliczenie PIT-37 za 2024 mogą więc osobiście lub internetowo złożyć osoby podlegające opodatkowaniu w szczególności z tytułu wynagrodzeń i innych przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy, emerytur i rent krajowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, stypendiów, zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, świadczeń wypłaconych z Funduszu Pracy lub z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, należności z tytułu członkostwa w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych lub innych spółdzielniach zajmujących się produkcją rolną, przychodów z działalności wykonywanej osobiście, przychodów z praw autorskich i innych praw majątkowych, należności z umowy aktywizacyjnej, należności za pracę przypadających tymczasowo aresztowanym i skazanym.